Bağkur - Sgk Emeklilik Danışmanlığı Erken_Emeklilik_Icin_Sayili_Gunler_Kaldi ANASAYFA CAFER BAL KİMDİR? HİZMETLERİMİZ FOTO GALERİ BLOG YAZILARI İLETİŞİM 0232 445 68 45
Danışmana Sorun

      7530     

Konu Başlıkları
Yurtdışı Emeklilik, Yurtdışı B
Erken Emeklilik İçin Sayılı Gü
Hizmetlerimiz
İletişim
Cafer Bal Kimdir?
Emekliliğe Açılan Kapınız

 

 

 

 Erken Emeklilik İçin Sayılı Günler Kaldı    15.2.2018 20:02:23 tarihinde eklendi


  Erken Emeklilik İçin Sayılı Günler Kaldı

Artık Torba Yasa Tasarısı’nın yasalaşmasına sayılı günler kaldı ve milyonlar bu tasarının yasalaşmasını bekliyor.
Bildiğiniz gibi aylardır Torba Yasa’nın meclisten çıkmasını ve insanları mutlu olmasını bekliyoruz. torba Yasa ile ilgili çok yazı yazdık, sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Artık tasarının yasalaşmasına sayılı günler kaldı. 
Önümüzdeki günlerde yasalaşacak olan tasarıyla birlikte, çalışma hayatını sürdüren annelere, borcu bulunan Bağ-Kur’lu vatandaşlarımuza, madenlerde çalışan emekçilerimize ve yurtdışında çalışan gurbetçilerimize erken emeklilik hakkı tanınacak. 
Doğum Borçlanması ile ilgili yazımızda da belirttiğimiz gibi, Torba Yasa ile birlikte doğum borçlamasının kapsamı genişletiliyor. Yasa ile birlikte önceden sadece SSK’lılara tanınan doğum borçlanması hakkı artık memur ve Bağ-Kur’llu kadınlara da tanınıyor. Önceden 2 çocukla sınırlı olan hak, yasayla birlikte 3’e çıkartılıyor. Yani doğum borçlanması yapmak isteyen kadın vatandaşlarımız artık3 çocuk için 3*2 yıldan toplam 6 yıl doğum borçlanması yapabilecekler.
Torba Yasa ile borçların da yapılandırılmasına imkan tanınıyor. Yaklaşık 1.3 milyon Bağ-Kur’lu torba yasa ile birlikte borçlarını yapılandırabilecek ve eğer bu şekilde gün sayısını doldurabiliyorsa emekliliğe hak kazanabilecek. Ayrıca son 5 yılında işçi olarak çalışma hayatlarına devam eden Bağ-Kur’lulara işçi statüsünde emeklilik hakkı da tanınacak. Bu durumda olan yaklaşık 70 bin Bağ-Kur’lu vatandaşımızın da torba yasa ile birlikte önündeki engel kalkmış olacak.
Yazımızın başında belirttiğimiz gibi tasarı, 4 kesime erken emeklilik imkanı tanıyor. Bu erken emeklilik imkanının yanında emeklilik için istenen yıla ve yaşa ulaşan ancak prim günleri eksik olan ve emeklilik için yaşı bekleyen vatandaşlarımız da torba yasa ile gelecek düzenlemeyi bekliyor. Yıl ve prim gününü tamamlayan bu kesim de kendileri için bir düzenleme getirilmesini istiyor.
Madenciler için emekli olma yaşı şartı 55’den 50’ye indirilerek, 5 yıl daha erken emeklilik hakkı tanınıyor. Bunun yanında madencilerin yıpranma hakkı da olduğu düşünülürse, madencinin emekliliğe hak kazanacağı yaş 43’e kadar düşebilecek. 
Torba Yasa ile erken emeklilik ve yukarda bahsettiklerimizin yanı sıra Mavi Kartlıolarak adlandırılan gurbetçilerimize de SGK’ya davasız olarak borçlanabilme imkanı tanınıyor.

Erken Emeklilik İçin Sayılı Günler Kaldı başlıklı yazımız 37841 kez okundu

Geri Dön.

Bize Ulaşın

856 Sk. No:7 Kat: 6 Daire: 610 Asil Han
Konak - İzmir
(0532) 245 30 76

Sosyal Medya

Hizmetlerimiz

Emeklilik talep ve takip işlemleri, Hizmet Birleştirme, Yurt dışı Emeklilik, Askerlik Borçlanması, Doğum Borçlanması ve Emeklilikle ilgili her türlü danışma işlemleri

 

 
Türk Web Ajans