Bağkur - Sgk Emeklilik Danışmanlığı Yurtdisi_Emeklilik__Yurtdisi_Borclanmasi_Ne_Anlama_Geliyor ANASAYFA CAFER BAL KİMDİR? HİZMETLERİMİZ FOTO GALERİ BLOG YAZILARI İLETİŞİM 0232 445 68 45
Danışmana Sorun

      9120     

Konu Başlıkları
Yurtdışı Emeklilik, Yurtdışı B
Erken Emeklilik İçin Sayılı Gü
Hizmetlerimiz
İletişim
Cafer Bal Kimdir?
Emekliliğe Açılan Kapınız

 

 

 

 Yurtdışı Emeklilik, Yurtdışı Borçlanması Ne Anlama Geliyor?    15.2.2018 20:23:17 tarihinde eklendi


  Yurtdışı Emeklilik, Yurtdışı Borçlanması Ne Anlama Geliyor?

Halk arasında gurbetçi denilen, yurtdışına çalışak amacıyla giden vatandaşlarımızın, yurtdışında geçirdikleri zamanı belgeleyerek sonucunda hesaplanan primin SGK’ya ödenmesine Yurtdışı Borçlanması adı verilir. Yurtdışında çalışılmış olarak geçen süreler ve kadınların ikamet ettikleri süreler SGK’ya borçlandırılabilir ve bu şekilde gurbetçiler Türkiye’den emeklilik hakkı kazanabilirler. 3201 sayılı kanında belirtildiği gibi Yurtdışı Borçlanması sayesinde kişinin prim günsayısına hesaplanan borçlanma günü eklenir ve kişi böylece emeklilik hayaline daha kısa sürede ulaşabilir. Borçlanma kişilerin kendilerinin belirlediği, günlük olarak hesaplanan kazancın %32’si şeklindedir. Kişi istediği takdirde yurtdışında geçirdiği tüm süreyi değil de kısa bir süreyi de borçlanabilir. Bu tamamen kişinin isteğine ve ihtiyacına göre şekillenmektedir. Ayrıca önceden bir kısım borçlandığınız süreden, eğer hakkınız varsa, daha sonra bir kısım süre daha borçlanabilirsiniz. Az önce de belirttiğimiz gibi bu tamamen kişinin isteği ve ihtiyacına göre belirlenmektedir.

Yurtdışı Borçlanmasını Nasıl Yapabilirim?

Kişiler isterlerse borçlanmayı bireysel olarak yapabilirler. Ancak bizim tavsiyemiz kişilerin bu işi bir uzmana danışarak yapması. Çünkü SGK bazı koşullarda özellik Yurtdışı Borçlanması konusunda vatandaşarı çok yorabiliyor. Bir uzmana danışıp, işlerinizi onun yürütmesini istediğiniz zaman ise kısa sürede kesin çözüm alabiliyorsunuz. Size tavsiyemiz bu konuda uzman kişi veya kurumu bulup, danışmanlık hizmeti almanız.

Borçlanma işlemi yapıldıktan sonra SGK’nın hespaladığı borçlanan miktarın kişiye bildirildiği tarihten sonraki 1 ay içerisinde ödenmesi zorunluluğu vardır. Eğer 1 ay içerisinde prim ödenmezse tekrar başvuru yapılabilir, cezası bulunmamaktadır. Prim ödenmediyse borçlanma süresi hizmet kapsamına girmez.

SGK’ya ödenen Yurtdışı Borçlanması primleri kesinlikle geri alınamaz. Bu yüzde borçlanma yapmadan önce iyice araştırılması, paranızın boşa gitmemesini sağlayacaktır.

Siz de Yurtdışı Borçlanması yapmak istiyorsanız işi uzmanına bırakın, 0532 245 3076 numaralı telefondan işin uzmanına, Üstünler Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Danışmanlığı’na ulaşın. Kısa zamanda en kesin sonuca, en ucuz yolla ulaşın. Emeklilik hayallerinizi ertelemeyin.

Yurtdışı Emeklilik, Yurtdışı Borçlanması Ne Anlama Geliyor? başlıklı yazımız 38576 kez okundu

Geri Dön.

Bize Ulaşın

856 Sk. No:7 Kat: 6 Daire: 610 Asil Han
Konak - İzmir
(0532) 245 30 76

Sosyal Medya

Hizmetlerimiz

Emeklilik talep ve takip işlemleri, Hizmet Birleştirme, Yurt dışı Emeklilik, Askerlik Borçlanması, Doğum Borçlanması ve Emeklilikle ilgili her türlü danışma işlemleri

 

 
Türk Web Ajans